Na svetovom šampionáte juniorov a U23 naši pretekári uspeli

Domov // Aktuality // Novinky // Na svetovom šampionáte juniorov a U23 naši pretekári uspeli
16. júla 2023

Majstrovstvá sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v rýchlostnej kanoistike sa uskutočnili v dňoch 05.07.2023 až 09.07.2023 v Auronze.

Po prvýkrát v histórii talianskej a svetovej kanoistiky sa toto podujatie uskutočnilo na vysokohorskom jazere Santa Caterina, nachádzajúce sa v nadmorskej výške 840 m, v nádherných Dolomitoch.

Zišla sa tu konkurencia 938 pretekárov zo 70 krajín sveta, ktorí v priebehu náročných 5 dní bojovali o majstrovské tituly na tratiach od 200 až do 5000 metrov.

V 28 člennej slovenskej výprave mladých rýchlostných kanoistov bolo 7 pretekárov z Komárna: Laura ŐRI /jun/, Dominik DOKTORÍK /jun/, Ľudovít TÓTH /jun/, Máté MARSAL /jun/, Réka BUGÁR /U23/, Filip PODLEISZEK /U23/ a Marko UJVÁRI /U23/.

Za výber Maďarska v disciplíne C4 muži U23 na 500 metrovej trati nastúpil odchovanec komárňanskej rýchlostnej kanoistiky, 23 ročný kanoista Dávid Koczkás.

V Auronze nechýbali ani tréneri našich pretekárov Attila Ambrus, Oliver Koczkás a Juraj Tarr.

JUNIORI

Naši juniori štartovali celkom v 6 disciplínach a cez rozjazdy a semifinále si zabezpečili účasť v 4 FINÁLE A a v jednom FINÁLE B a v konečnej bilancii sa umiestnili nasledovne :

K4 JUNIORI 500 m- 6. Máté MARSAL- Máté LEPI- Maximilián SZABÓ- Martin BÁBIK

K2 JUNIORI 1000 m- 5. Ľudovít TÓTH – Dominik DOKTORÍK

C2 JUN MIX 500 m- 4 .Laura ŐRI – Patrik RUŽIČ

K2 JUNIORI 500 m- 5. Ľudovít TÓTH – Dominik DOKTORÍK

C1 JUNIORKY 200 m – 11.Laura ŐRI

Máté MARSAL- Máté LEPI- Maximilián SZABÓ- Martin BÁBIK- K4 JUNIORI 500 m

Juniorská káštvorka bola zostavená z mladých pretekárov, ktorej háčikom bol Máté MARSAL. V rozjazde a v semifinále podali veľmi dobrý výkon a vo finále obsadili delené 6.miesto so španielskou posádkou. Pre mladú, nádejnú posádku to bol veľmi pekný výsledok.

Ako postupovala juniorská K4 do finále?

Rozjazda: 2.miesto, Semifinále: 3.miesto, FINÁLE: 6 .miesto

Pre Slovenskú kanoistiku- Sprint Team, sa Máté MARSAL, vyjadril po ich skvelom finálovom vystúpení nasledovne:

Aj ja som taktiež veľmi šťastný. Cieľ sme splnili podľa mňa, išli sme super, aj štart bol dobrý, takže som rád, veľmi.

Dominik DOKTORÍK a Ľudovít TÓTH – K2 JUNIORI 1000 m a K2 JUNIORI 500 m

Vynikajúci štart na svetovom šampionáte mala juniorská K2 v zostave s 18 ročnými kajakármi Dominikom DOKTORÍKOM a Ľudovítom TÓTHOM. Boli našim želiezkom v ohni s medailovými ambíciami.

Na tisícke, na ktorej nastúpilo celkom 29 kádvojok, patrili naši chlapci medzi najlepších. Preteky mali dobre rozbehnuté, postupovali s prehľadom z rozjazdy a semifinále do finále. Aj vo finále podali vynikajúci výkon, tentokrát to na medailové pozície nestačilo a obsadili v ňom veľmi pekné 5.miesto.

Na olympijskej  500 metrovej trati sa zišla ešte väčšia konkurencia 40 juniorských kádvojok. Výkon v rozjazde a v semifinále nasvedčoval tomu, že by to mohlo vyjsť vo finále na medailu. Vo finále naši chlapci obsadili podobne ako na tisíc metrovej trati skvelé 5.miesto, čo je na olympijskej trati výborný výsledok.

Ako postupovala juniorská K2 do finále?

1000 m- Rozjazda: 1.miesto, Semifinále: 1.miesto, FINÁLE: 5.miesto

500 m- Rozjazda: 1.miesto, Semifinále: 2.miesto,FINÁLE: 5.miesto

Pre Slovenskú kanoistiku Sprint Team sa naši chlapci vyjadrili nasledovne:

Dominik DOKTORÍK

Podľa mňa to bolo super, dve 5.miesta sú veľmi pekné umiestnenia. Mohlo by to byť trošku lepšie na tom kiláku, prepálili sme trať, ale nemáme sa za čo hanbiť.

Ľudovít TÓTH ho doplnil:

Na olympijskej trati je 5.miesto úplne super, čakali sme, že na kiláku budeme mať medailu, vedeli sme že na to máme, poučili sme sa sa a na Európe verím, že zajazdíme medailovo.

Laura ŐRI– C1Ž 200 m, C1Z 500m, C2 MIX 500m

18 ročná kanoistka Lura ŐRI nastúpila v troch disciplínach. Na 500 metrovej trati sa jej v konkurencii 18 pretekárok nepodarilo prebojovať do Finále A. Laura zabojovala v C1 na 200 metrovej trati, postúpila do Finále B, v ktorom obsadila pekné 2.miesto a v konečnom hodnotení obsadila 11.miesto.

V C2 MiX na 500 metrovej sa po výbornom výkone spolu s Patrikom Ružičom prebojovali priamo z rozjazdy do finále A, v ktorom obsadili výborné 4.miesto.

Ako postupovala Laura ŐRI v jednotlivých disciplínach?

C2 JUN MIX 500 m- Laura ŐRI– Patrik RUŽIČ: Rozjazda: 2.miesto, FINÁLE: 4.miesto

C1 JUNIORKY 500 m- : Rozjazda: 7.miesto, Semifinále: 6.miesto

C1 JUNIORKY 200 m- : Rozjazda: 3.miesto, Semifinále: 6.miesto, FINÁLE B: 2.miesto, konečné 11.miesto

Laura ŐRI sa po finále v C2 MIX pre Slovenskú kanoistiku Sprint Team vyjadrila nasledovne:

Ja som spokojná, aj keď sme čakali možno trošku viac, nevadí, nevydalo, ja som veľmi spokojná, na to aké boli podmienky a koľko sme to zjazďovali, to bolo podľa mňa super.

PRETEKÁRI DO 23 rokov

Naši pretekári do 23 rokov štartovali celkom v 3 disciplínach, v dvoch FINÁLE A a v jednom FINÁLE B a umiestnili sa nasledovne :

K4 U23 ŽENY 500 m- 8. Réka BUGÁR–Bianka SIDOVÁ – Katarína PECSUKOVÁ- Dagmar ČULENOVÁ

K4 U23 MUŽI 500 m- 13. Filip PODLEISZEK- Marko UJVÁRI- Michal ZRUTTA- Martin HVOJNÍK

K1 U23 MUŽI 5000 m- Marko UJVÁRI- DNF- preteky nedokončil

Réka BUGÁR – K4 U23 ŽENY 500 m

Premiéru v kategórii pretekárok do 23 rokov mala Réka Bugár, ktorá v septembri dovŕši 19 rokov. Juniorská strieborná medailistka z minulého roku nastúpila v Auronze v K4 pretekárok do 23 rokov. Aj napriek tomu, že ich výkon nebol ešte úplne zladený, do finále sa im podarilo prebojovať a obsadili v ňom peknú 8.priečku.

Ako postupovala K4 U23 ŽENY do finále?

Rozjazda: 5.miesto, Semifinále: 2.miesto, FINÁLE: 8 .miesto

Réka BUGÁR sa k svojmu vystúpeniu na svetovom šampionáte vyjadrila nasledovne:

Boli to moje druhé majstrovstvá sveta a prvýkrát som si mohla vyskúšať, aké to je pretekať v kategórii do 23 rokov. Ťažko sa to porovnáva s minulým rokom, kedy som štartovala v posádke K2 a teraz to bola K4, ale určite tam je rozdiel a konkurencia je väčšia oproti juniorskej kategórii. Na to, aby K4-ka bola poriadne zjazdená treba viacej času a keďže ten sme nemali, odzrkadlilo sa to aj na našej jazde. Skončili sme 8. v A finále, čo nie je najhoršie ale určite by sme mali aj na viac. Finálová jazda bola zatiaľ naša najlepšia v tejto zostave, ale stále sme sedeli nakrivo, a to nám ubralo z rýchlosti. Každý jeden štart mi prináša nové skúsenosti a teším sa na ďalšie. Je super, že sa medzinárodné súťaže konajú na takýchto krásnych miestach ako je Auronzo a každý z nich má potom jedinečnú atmosféru.

Filip PODLEISZEK-Marko UJVÁRI-K4 U23 MUŽI 500 m

V tomto zložení sa K4 pretekárov do 23 rokov predstavila na pretekoch po prvý krát, každú jazdu sa snažili vylepšiť. Z rozjazdy a semifinále postúpili do finále B, v ktorom obsadili konečné 4.miesto.

Ako sa postupovala K4 pretekárov do 23 rokov?

Rozjazda: 5.miesto, Semifinále: 6.miesto, FINÁLE B: 4.miesto, konečné 13.miesto

K vystúpeniu sa naši chlapci vyjadrili pre Slovenskú kanoistiku Sprint Team nasledovne:

Marko UJVÁRI-

Myslím že sme obstáli a finále B sme dali celkom slušne, musíme popracovať na strede, kde nám zvyšok poľa odíde. Verím, že na Európe vyjde to Áčko a zabojujeme možno aj vyššie.

Filip PODLEISZEK ho doplnil

Ja si myslím že na to máme!

Marko UJVÁRI-K1 U23 MUŽI 5000 m

V disciplíne K1 na 5000 metrov – šesť kôl s piatimi prenáškami, nastúpil v silnej konkurencii 34 pretekárov Marko Ujvári, ktorý bol odhodlaný podať čo najlepší výkon a zabojovať o medailu. Po vydarenom štarte sa Marko držal v popredí, v obrátke sa však dostal do kolízie, poškodilo sa mu kormidlo a z ďalších bojov o medaily bol vyradený. Zaradil sa medzi šesticu pretekárov, ktorí náročné  preteky nedokončili.

Dávid KOCZKÁS- vo výbere Maďarska majster sveta v C4 U23 na 500 m

Za výber Maďarska v disciplíne C4 muži U23 na 500 metrovej trati nastúpil odchovanec komárňanskej rýchlostnej kanoistiky, 23 ročný kanoista Dávid Koczkás, ktorý sa v disciplíne C4 muži U23 na 500 metrovej trati stal majstrom sveta.

Najúspešnejšími krajinami v Auronze sa stali:

1. Maďarsko- 44 medailí 25-12 –7

2. Nemecko- 22 medailí 5- 7-10

3. Taliansko- 14 medailí 5-5-4

18. SLOVENSKO – 2 medaily  0-1-1

Slovenskí reprezentanti si v závere na 5000 metrovej trati vybojovali jednu striebornú a jednu bronzovú medailu, vďaka Romane ŠVECOVEJ a Markovi BERGENDIMU.

Pre našich pretekárov boli Majstrovstvá sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov veľkou výzvou a motiváciou na blížiace sa Majstrovstvá Európy Juniorov a U23, ktoré sa uskutočnia koncom júla 2023 v Portugalsku.

Blahoželáme a ďakujeme všetkým pretekárom za úspešnú reprezentáciu a na Európe prajeme veľa úspechov!