NA MAJSTROVSTVÁCH EURÓPY ADAM BOTEK STRIEBORNÝ

Domov // Aktuality // Novinky // NA MAJSTROVSTVÁCH EURÓPY ADAM BOTEK STRIEBORNÝ
22. augusta 2022

Majstrovstvá Európy seniorov v rýchlostnej kanoistike  sa uskutočnili  v rámci multišportových Majstrovstiev Európy.

Dejiskom  tohoto podujatia  bol v dňoch  11. až  21. augusta 2022 Mníchov, na ktorých najlepší športovci Európy súťažili  o tituly majstrov Európy v  deviatich  olympijských športoch: atletika, plážový volejbal, rýchlostná kanoistika, cyklistika, gymnastika, veslovanie, športové lezenie, stolný tenis a triatlon.

Súťaže rýchlostných kanoistov sa uskutočnili v Olympic Regatta center v dňoch 18.08.2022 až 21.08.2022, za účasti 455 pretekárov z 36 krajín Európy. V 17 člennej slovenskej výprave rýchlostných kanoistov bolo
5 pretekárov z Komárna:
Adam Botek, Ákos Gacsal, Erik Vlček, Lisa-Maria Gamsjäger a Mariana Petrušová a v realizačnom tíme bol tréner Peter Likér a masér Igor Viszlai.
Adam  BOTEK  a Erik VLČEK sa iba krátko pred európskym šampionátom vrátili z Majstrovstiev sveta seniorov z kanadského Halifaxu, kde  vo finále  káštvorka s našim Adamom Botekom obsadila  4.miesto a  kádvojka v zložení Adam Botek  a Erik Vlček skončila na  9.mieste.

V Mníchove sa v oboch disciplínach stretla nemenej silná konkurencia, čo predznamenalo, že získať medaily bude veľmi náročné.

ADAM BOTEK a zisk striebornej medaily v K4 na 500 m

Zo  striebornej medaily mal v Mníchove veľkú radosť  Adam BOTEK, ktorý bol členom striebornej   K4 na 500 metrovej trati spoločne so Samuelom Balážom, Denisom Myšákom a Csabom Zalkom.  Účasť vo finále však musela naša K4 potvrdiť v semifinálovej jazde. Vo finále slovenská K4 podala skvelý výkon, obsadili druhé miesto  a získali  vytúženú medailu strieborného lesku.

ERIK VLČEK a  ADAM BOTEK  v  K2 500 m postúpili  z prvého miesta z rozjazdy priamo do finále, v ktorom v silnej a vyrovnanej konkurencii skončili na 7. mieste, pričom lode od 3. do 7. miesta dopádlovali do cieľa v rozpätí  0.566 sekundy.

ÁKOS GACSAL bol členom posádky K4 na 1000 metrovej trati, v ktorej boli Peter Gelle, Tomáš Holka a Daniel Rybanský, ich posádka absolvovala priamo finálovú jazdu, v ktorej obsadili konečné 7.miesto.
Radosť z výkonov a výsledkov nám urobili aj naše dievčatá Lisa – Maria  GAMSJÄGER a Mariana PETRUŠOVÁ.
Lisa- Maria  GAMSJÄGER  spoločne s Ivanou Kmeťovou v K2 na 500 metrovej trati sa priamo z rozjazdy prebojovali priamo do finále, v ktorom silnej konkurencii skončili na peknom  8.mieste.

„ BUDE TO BOJ, ALE ZVLÁDNEME TO!“

Po dlhých 25 rokoch sa vo finále na vrcholnom medzinárodnom podujatí predstavila novozložená  slovenská K4 žien na 500 metrovej trati. Jej súčasťou boli aj dievčatá z Komárna: Lisa-Maria  GAMSJÄGER a Mariana PETRUŠOVÁ. ktoré vytvorili skvelý tím so skúsenou Ivanou Kmeťovou a Dagmar Čulenovou. Ich jazdy sa neustále zlepšovali. Aj keď im v rozjazde o kúsok ušiel priamy postup do finále, v semifinále svoj výkon vystupňovali a skončili na postupovom 2.mieste. Tu  sa potvrdili  slová našej Mariany Petrušovej, ktorá v jednom z rozhovorov pred semifinálovou jazdou povedala: „ BUDE TO BOJ, ALE ZVLÁDNEME TO!“

Vo finálovej jazde dali do toho dievčatá všetko, podali vynikajúci výkon a v cieli sa tešili z cenného 5.miesta, keď ich predstihli také veľmoci ženskej K4 ako Poľsko, Dánsko, Maďarsko a Nemecko.

VÝSLEDKY pretekárov z Komárna

K2M 500 m:   Erik VLČEK- Adam BOTEK – FINÁLE 7. miesto

K4M 500 m:   Samuel Baláž- Denis Myšák- Csaba Zalka- Adam BOTEK- FINÁLE 2.miesto

K4M 1000m:  Peter Gelle-Ákos GACSAL-Tomáš Holka- Daniel Rybanský  – FINÁLE 7.miesto

K2Ž 500 m:    Ivana Kmeťová- Lisa-Maria GAMSJÄGER- FINÁLE 8.miesto

K4Ž 500 m:    Ivana Kmeťová- Dagmar Čulenová – Mariana PETRUŠOVÁ- Lisa GAMSJÄGER- FINÁLE 5.miesto

Najúspešnejšou krajinou sa stalo Maďarsko, pred domácim Nemeckom a tretím Španielskom.