NA I. SVETOVOM POHÁRI S FINÁLOVÝMI ÚČASŤAMI

Domov // Aktuality // Novinky // NA I. SVETOVOM POHÁRI S FINÁLOVÝMI ÚČASŤAMI
23. mája 2022

Na Svetovom pohári v Račiciach sa zišlo viac ako 500 pretekárov zo 49 krajín sveta. V každej disciplíne sa predstavila  silná a veľmi početná konkurencia a  bolo cítiť, že pretekárom preteky veľmi chýbali.

Slovensko reprezentovalo 5 pretekárov z Komárna pod vedením trénera Petra Likéra, členom výpravy bol aj masér Igor Viszlai. Marko Ujvári, ktorý bol v nominácii,  zo zdravotných dôvodov do Račíc nevycestoval. Pôvodne mal nastúpiť v K1 na 1000 m , v K4 na 500 m trati a v K1 na 5000 m.

Ákos GACSAL nastúpil vo veľmi nabitej disciplíne K1 na 1000 m. Vo svojej rozjazde skončil na 7.mieste a keďže zo šiestich rozjázd do semifinále  postupovali prví štyria a traja časom z piateho miesta, do semifinále sa nedostal.

V K1 na 500 metrovej trati žien sa zišla tiež veľmi početná a silná konkurencia.. Aj tu bolo cítiť, že pretekárkam pretekárska sezóna veľmi chýbala. Lisa GAMSJÄGER postúpila zo svojej rozjazdy z 1.miesta do semifinále. Z troch semifinálových jázd do finále postupovali prvé tri pretekárky. Lisa v semifinále obsadila 5.miesto, čo znamenalo postup do sobotňajšieho B finále. Vo finále B obsadila  veľmi dobré 2.miesto a patrí jej konečné 11.miesto.

Na 1000 metrovej trati žien sa v spoločnosti skúsených tisíckarok predstavila Mariana PETRUŠOVÁ. V prvej rozjazde  obsadila druhé miesto a postúpila do sobotňajšieho semifinále. Aj keď mala v sobotu náročný program v kratšom časovom slede, v semifinále zvíťazila a postúpila do nedelňajšieho finále. Vo finále, ktoré nasledovalo krátko po finále B  v K2 na 500 metrov bojovala zo všetkých síl a do cieľa dopádlovala na peknom 8.mieste. 


K2 žien na 500 metrov
 bola obsadená kvalitnými a skúsenými posádkami. Rozjazda našim dievčatám –Lise GAMSJÄGER a Mariane PETRUŠOVEJ- vyšla veľmi dobre, s prehľadom v nej zvíťazili. V semifinále obsadili 4.miesto, čo znamenalo miestenku do B Finále.  Aj tu všetky lode zvádzali súboj o čo najlepšie umiestnenie. Naše dievčatá bojovali až do konca  a v tesnom dojazde obsadili 4. miesto, čo pre nich znamená konečné 13.miesto. 

V olympijskej   disciplíne mužov v K2 na 500 metrov mužov  sa zišlo až 53 posádok, čo bolo najviac zo všetkých disciplín. Adam BOTEK a Erik VLČEK podali výborné výkony a postupne sa z rozjazdy a semifinálovej jazdy prebojovali do veľkého finále A.  Finále  bolo obsadené tými najlepšími loďami, bolo veľmi vyrovnané a naši chlapci skončili  so stratou 1.53 sek. na víťaza na 9. mieste. 


Blahoželáme naši pretekárom a prajeme úspech v Poznani na 2. Svetovom pohári
v dňoch 26.05.2022-29.05.2022 .


SÚHRN VÝSLEDKOV 

Ákos GACSAL-K1 muži 1000 m- Rozjazda: 7. miesto – do Semifinále nepostúpil

Lisa GAMSJÄGER- K1 ženy 500 m: Rozjazda: 1. miesto – Semifinále: 5.miesto -FINÁLE B : 2 miesto- konečné 11.miesto

Mariana PETRUŠOVÁ-K1 ženy 1000 m: Rozjazda: 2. miesto- Semifinále: 1. miesto – FINÁLE :  8 .miesto 

K2 ženy 500 m  Lisa GAMSJÄGER- Mariana PETRUŠOVÁ- Rozjazda:  1. miesto – Semifinále: 4 .miesto- FINÁLE B: 4 .miesto, konečné 13.miesto  

K2 muži 500 m:   Adam BOTEK- Erik VLČEK- Rozjazda: 1. miesto – Semifinále: 2. miesto-FINÁLE : 9 .miesto 

K2 ženy s Lisou Gamsjäger a Marianou Petrušovou, v pozadí s číslom 4  K2 mužov – Erik Vlček a Adam Bote