I. Svetový pohár v Szegede

Domov // Aktuality // Novinky // I. Svetový pohár v Szegede
14. mája 2023

V dňoch 11.05.2023 až 14.05.2023 sa v Szegede uskutočnil I. Svetový pohár v rýchlostnej kanoistike. Bolo to prvé medzinárodné podujatie v rýchlostnej kanoistike v tomto roku a zišla sa tu silná konkurencia pretekárov z takmer 60 krajín sveta. Nechýbali tu najlepší z najlepších: olympijskí šampióni, medailisti z majstrovstiev sveta a Európy.

Všetci chcú byť čo najlepšie pripravení na augustové Majstrovstvá sveta v Duisburgu, na ktorých sa budú získavať miestenky na Olympijské hry do Paríža 2024 a meranie síl na takejto úrovni je veľmi dôležité pre každého.

Organizátori pripravili pre pretekárov, trénerov, fanúšikov tie najlepšie podmienky. Počasie však ovplyvniť nevedeli a najmä pretekári sa museli vysporiadať s chladnejším počasím, nepríjemnými poveternostnými podmienkami.

REPREZENTOVALI  NÁS

V 18 člennej slovenskej výprave bolo 6 pretekárov z Komárna: Adam BOTEK, Ákos GACSAL, Marko UJVÁRI, Filip PODLEISZEK, Réka BUGÁR a Mariana PETRUŠOVÁ. Členmi realizačného tímu bol tréner Peter Likér a fyzioterapeut Tamás Malkowski.

AKO SA DARILO NAŠIM PRETEKÁROM?

Ákos GACSAL

Ákos Gacsal v Szegede nastúpil v dvoch disciplínach: K1 na 500 m a K1 na 1 000 m.

Na 500 metrovej trati štartovalo celkom 51 pretekárov v šiestich rozjazdách. Ákos sa prebojoval do finále C, obsadil 4. miesto, čo v konečnom hodnotení znamená 22.miesto.

Ešte náročnejšie preteky boli na 1000 metrovej trati, kde sa na štart postavilo celkom 60 pretekárov zaradených do siedmich rozjázd. Ákos postúpil do finále E, v ktorom obsadil 3.miesto, čo znamená konečné 39.miesto.

Ákos Gacsal

Adam BOTEK

Adam absolvoval v Szegede jednu disciplínu a to K4 MUŽI 500 m v zložení Samuel BALÁŽ, Denis MYŠÁK, Csaba ZALKA, Adam BOTEK . V tejto disciplíne nastúpilo celkom 34 posádok v 4 rozjazdách. V rozjazde zvíťazili a v semifinále im postup do A finále ušiel tesne o 0.03 sekundy. V B finále zvíťazili a obsadili tak konečné 10.miesto.

Filip PODLEISZEK, Marko UJVÁRI

Druhú posádku K4 na 500 m trati tvorili mladí pretekári: Filip PODLEISZEK, Marko UJVÁRI, Juraj KUKUČKA a Martin HVOJNÍK. V silnej konkurencii sa im z rozjazdy do semifinále nepodarilo prebojovať.

Filip Podleiszek a Marko Ujvári

Réka BUGÁR, Mariana PETRUŠOVÁ

obe nastúpili v K4 na 500 metrovej trati v v novozloženej K4 : Réka BUGÁR, Katarína PECSUKOVÁ, Mariana PETRUŠOVÁ , Bianka SIDOVÁ. Aj v tejto disciplíne sa zišla kvalitná konkurencia, celkom 27 posádok v 4 rozjazdách. Dievčatá v semifinále obsadili 7. miesto a do finále sa im nepodarilo prebojovať.

Réka BUGÁR a Bianka SIDOVÁ,   juniorské vicemajsterky sveta zo Szegedu z minulého roka sa prvý krát predstavili v seniorskej kategórii v disciplíne K2 na 500 metrovej trati. Aj tu sa zišla silná konkurencia 44 posádok v 5 rozjazdách. Dievčatá sa prebojovali do finále C , kde obsadili po veľmi peknom výkone 2 miesto a v konečnom hodnotení im patrí 20.miesto.

Réka Bugár a Bianka Sidová

PREHĽAD UMIESTNENIA PRETEKÁROV Z KOMÁRNA

K1 MUŽI 500 m: 22. Ákos GACSAL /FINÁLE C- 4. miesto /

K1 MUŽI 1 000 m: 39. Ákos GACSAL /FINÁLE E- 3.miesto/

K4 MUŽI 500 m: 10. Samuel BALÁŽ, Denis MYŠÁK, Csaba ZALKA, Adam BOTEK / FINÁLE B- 1.miesto /

K4 MUŽI 500 m: Filip PODLEISZEK, Marko UJVÁRI , Martin HVOJNÍK, Juraj KUKUČKA- Rozjazda – 9.miesto, do semifinále nepostúpili

K4 ŽENY 500 m : Réka BUGÁR, Katarína PECSUKOVÁ, Mariana PETRUŠOVÁ , Bianka SIDOVÁ Semifinále- 7.miesto , do finále nepostúpili

K2 ŽENY 500 m : 20. Réka BUGÁR, Bianka SIDOVÁ / FINÁLE C- 2.miesto /

Na Svetovom pohári v Szegede sa predstavil Dávid KOCZKÁS, odchovanec Kajak & kanoe klubu Komárno, bývalý juniorský reprezentant Slovenska, v súčasnosti reprezentant Maďarska. Vo svojej obľúbenej disciplíne C1 na 200 m sa prebojoval do Finále B, ktoré však nedokončil.

ĎAKUJEME ZA REPREZENTÁCIU A PRAJEME ÚSPEŠNÚ PRÍPRAVU NA SVETOVÝ POHÁR DO POZNANE!