OLYMPIJSKÉ NÁDEJE V SZEGEDE

Domov // Aktuality // Novinky // OLYMPIJSKÉ NÁDEJE V SZEGEDE
24. septembra 2024

V dňoch 19.09. až 22.09.2024 sa v obľúbenom kanoistickom centre v Szegede uskutočnila Súťaž olympijských nádejí.  V začiatkoch sa toto podujatie organizovalo v rámci krajín V4- Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Popularita Súťaže olympijských nádejí neustále rástla a v súčasnosti nadobúda rozmery malých majstrovstiev sveta 15 až 17 ročných pretekárov a má významné miesto aj v kalendári Medzinárodnej kanoistickej federácie ICF. Mladí pretekári tak majú obrovskú príležitosť reprezentovať svoju krajinu na takomto významnom podujatí.

V Szegede sa v tomto roku zišlo takmer 770 chlapcov a dievčat zo 44 krajín z celého sveta.

V 36 člennej slovenskej výprave bolo 7 pretekárov Kajak & kanoe klubu Komárno.

Teo Peter Lukáč- kajak chlapci 16 roční

Členmi Realizačného tímu boli tréneri Attila AMBRUS a Juraj TARR.

Naši pretekári nastúpili celkom v 13 disciplínach, vybojovali 8 finálových účastí, z toho 6 vo Finále A a 2 vo Finále B.

Do finálových jázd nepostúpili v 5 disciplínach.

Jednu medailu strieborného lesku si v záverečný deň, v poslednej disciplíne K4 Chlapci 15 až 17 roční na 200 m, vybojovali Máté MARSAL a Teo Peter LUKÁČ.

PREHĽAD FINÁLOVÝCH UMIESTNENÍ CHLAPCOV A DIEVČAT KAJAK & KANOE KLUBU KOMÁRNO

2. Máté MARSAL- Teo Peter LUKÁČ- Alex Gavlider- Tomáš Kocúr- K4 Chlapci 15 až 17 roční 200 m

5. Máté MARSAL- Teo Peter LUKÁČ- K2 Chlapci 17 roční 500 m

6. Diana MARKOVIČOVÁ- A. Kováčová – K2 Dievčatá 15 a 16 ročné 1000 m

7. Máté MARSAL- Teo Peter LUKÁČ- K2 Chlapci 17 roční 1000 m

9. Teo Peter LUKÁČ- K1 Chlapci 17 roční 1000 m

13 .Nadine ĎURČOVÁ– Michaela ZRNEKOVÁ- Viktória Borárosová- Nela Mészárosová- K4 Dievčatá 15 až 17 ročné 500 m

15 . Nadine ĎURČOVÁ- Michaela ZRNEKOVÁ – K2 Dievčatá 15 a 16 ročné 500 m

Teo Peter LUKÁČ

Prvou disciplínou v ktorej nastúpil Teo Peter LUKÁČ bola disciplína K1 chlapci 17 roční na 1000 metrov. Preteky mal veľmi dobre rozbehnuté, zo semifinále sa skvelou jazdou prebojoval do finále A, v ktorom obsadil napokon 9. miesto.

Máté MARSAL- Teo Peter LUKÁČ

17 roční kajakári Kajak & kanoe klubu Komárno sa predstavili spoločne v dvoch disciplínach: K2 chlapci 17 roční na 1000 m a v K2 chlapci 17 roční na 500 m. V nabitej konkurencii si vybojovali na 1000 metrovej trati 7.miesto a v olympijskej disciplíne na 500 metrov v tesnom súboji pekné 5.miesto. Obaja chlapci boli najvyťaženejšími pretekármi v slovenskej reprezentácii: Teo Peter LUKÁČ nastúpil v 5 disciplínach a Máte MARSAL v 4 a v každej disciplíne sa prebojovali až do Finále A.

Máté MARSAL- Teo Peter LUKÁČ- Alex GAVLIDER- Tomáš KOCÚR

Novozložená K4 s našimi chlapcami sa na obidvoch tratiach prebojovala do finále. Vo vyrovnanom finále na 500 metrovej trati stratili naši chlapci na víťaznú loď 2.05 sekundy a obsadili 6.miesto. Všetko si však vynahradili v disciplíne K4 na 200 metrov, v ktorej obsadili 2.miesto a vybojovali pre Slovensko prvú a jedinú striebornú medailu.

Teo Peter LUKÁČ a Máté MARSAL, sa tešili zo striebornej medaily spoločne s Alexom Gavliderom a Tomášom Kocúrom

Matej LOPATA- Michal TÓTH

16 roční kajakári nášho klubu nastúpili v troch disciplínach, v disciplíne K2 chlapci 15 a 16 roční na 500 metrovej a 1000 metrovej trati a v disciplíne K4 chlapci 15 až 17 roční na 1000 m. V najpočetnejšie zastúpených disciplínach v K2 chlapcov 15 a 16 ročných, keď v rozjazdách štartovalo na 500 metrovej trati 45 posádok a na 1000 metrovej trati 39 posádok, naša dvojica skončila už v rozjazdách  pred bránami semifinále a finále.  Určite chceli v disciplíne v K4 chlapci 15 až 17 roční na 1000 m obstáť lepšie, avšak 7.miesto v semifinále znamenalo pre nich stopku do finále.

16 roční kajakári Michal TÓTH a Matej LOPATA

Diana MARKOVIČOVÁ

15 ročná kajakárka, jedna z veľkých nádejí na miestenku vo finále, mala tieto preteky veľmi dobre rozbehnuté. Hneď vo svojej úvodnej disciplíne spolu s Alexandrou Kováčovou vo finále K2 dievčat 15 a 16 ročných na 1000 metrovej trati postúpili do finále, v ktorom obsadili výborné 6.miesto. V sobotu po absolvovaní rozjazdy v K1 dievčat 15 ročných a v K2 dievčat 15 a 16 ročných na 500 metrovej trati zo zdravotných dôvodov už v semifinálových jazdách nenastúpila.

15 ročné kajakárky:  Diana MARKOVIČOVÁ  a Alexandra KOVÁČOVÁ

Nadine ĎURČOVÁ- Michaela ZRNEKOVÁ

Nadine ĎURČOVÁ a Michaela ZRNEKOVÁ, 16 ročné kajakárky nášho klubu, nastúpili v troch disciplínach, v K2 na 500 m dievčat 15 a 16 ročných a v K4 na dievčat 15 až 17 ročných na 500 m a 200 m. Na 500 metrovej trati v K2 obsadili celkové 15.miesto a v K4 13.miesto. V disciplíne K4 dievčat 15 až 17 ročných na 200 m sa im do finále nepodarilo prebojovať.

Nadine ĎURČOVÁ- Michaela ZRNEKOVÁ- 16 ročné kajakárky

PREHĽAD UMIESTNENÍ PRETEKÁROV KAJAK & KANOE KLUBU KOMÁRNO V JEDNOTLIVÝCH JAZDÁCH

K1 Chlapci 17 roční 1000 m:  Teo Peter LUKÁČ– Rozjazda: 2.miesto, Semifinále: 2.miesto, FINÁLE: 9.miesto

K2 Chlapci 17 roční 1000 m:  Máté MARSAL- Teo Peter LUKÁČ- Rozjazda: 4. miesto, Semifinále: 2.miesto, FINÁLE: 7.miesto

K2 Chlapci 15 a 16 roční 1000 m:  Matej LOPATAMichal TÓTH– Rozjazda: 7. miesto, do Semifinále nepostúpili

K2 Dievčatá 15 a 16 ročné 1000 m: Diana MARKOVIČOVÁ– A. Kováčová- Rozjazda: 2.miesto, Semifinále: 3.miesto, FINÁLE: 6.miesto

K4 Chlapci 15 až 17 roční 1000 m: Matej LOPATAMichal TÓTH– S. Hangya- T. Tapušík- Rozjazda: 6. miesto, Semifinále: 7.miesto- do finále nepostúpili

K1 Dievčatá 15 ročné 500 m:  Diana MARKOVIČOVÁ– Rozjazda: 2.miesto, Semifinále- nenastúpila zo zdravotných dôvodov

K2 Chlapci 17 roční 500 m: Máté MARSAL- Teo Peter LUKÁČ- Rozjazda: 2. miesto, Semifinále: 1.miesto, FINÁLE: 5.miesto

K2 Dievčatá 15 a 16 ročné 500 m: Nadine ĎURČOVÁ– Michaela ZRNEKOVÁ- Rozjazda: 3. miesto, Semifinále: 5. miesto, FINÁLE B : 6. miesto, konečné: 15.miesto

Diana MARKOVIČOVÁ– Alexandra KOVÁČOVÁ- Rozjazda: 2.miesto, Semifinále: nenastúpili

K4 Chlapci 15 až 17 roční 500 m: Máté MARSAL- Teo Peter LUKÁČ- Alex Gavlider- Tomáš Kocúr- Rozjazda: 4. miesto, Semifinále: 2. miesto FINÁLE: 6 .miesto

K4 Dievčatá 15 až 17 ročné 500 m: Nadine ĎURČOVÁ– Michaela ZRNEKOVÁ- Viktória Borárosová- Nela Mészárosová- Rozjazda: 5. miesto, Semifinále: 7. miesto,  FINÁLE B : 4 .miesto, konečné: 13.miesto

K4 Chlapci 15 až 17 roční 200 m: Máté MARSAL- Teo Peter LUKÁČ- Alex Gavlider- Tomáš Kocúr- Rozjazda: 4. miesto, Semifinále: 1. miesto FINÁLE: 2 .miesto

K4 Dievčatá 15 až 17 ročné 200 m:  Nadine ĎURČOVÁ– Michaela ZRNEKOVÁ- Viktória Borárosová- Nela Mészárosová- Rozjazda: 6. miesto, Semifinále: 9. miesto- do finále nepostúpili